Yükleniyor...

Genel Başkan Yardımcımız Hasan Basri Yalçın, ÇAKÜ'de "İnsan Hakları ve Adalet Bağlamında Uluslararası Sistem Konferansı"na katıldı

 

Genel Başkan Yardımcımız Hasan Basri Yalçın ise konferansta yaptığı konuşmada, Filistin'de yaşanan soykırıma karşı Batı'nın sessiz kaldığını belirtti.

Gazze'de son 150 gündür ağır katliam yaşandığına dikkati çeken Yalçın, "Gazze’de 32 bin sivil insan öldürüldü. Milyonlarca insan açlık sınırında. Uluslararası insani yardımın yapılması engelleniyor. Maalesef uluslararası kurumlar, büyük Batılı devletler, insan haklarını söyleyen aktörler, hepsi gözlerini kapamış durumdalar. Filistin Gazze’de Müslüman insanlar katledilirken onlar üç maymunu oynamaya devam ediyorlar." diye konuştu.

Dünyanın çok hızlı gelişme yaşadığının altını çizen Yalçın, "Kişisel olarak şuna inanıyorum. Türkiye 100 yıllık tarihi boyunca varabileceği en üst noktaya vardı ama mesela 90’lı yıllarda bu noktaya varmak kolay değildi. Şimdi iki şey üst üste oturdu. Bir yandan biz güçlendik, bir yandan uluslararası sistemin içerisinde boşluk oluştu. O boşluğu doldurmaya aday mıyız, değil miyiz? Bütün hikaye gelip buraya dayandı. Şu an Türkiye’nin bütün hikayesi ya büyük bir güç olarak var olacak, bağımsız aktörlerden bir tanesi olarak ortaya çıkacak ya da Tanzimat'tan veya daha öncesinden bu yana Batılılarla ast üst ilişkisi halinde devam edecek. Batılı ülkelerin Türkiye ile arasının bozulmasının sebebi budur." ifadelerini kullandı.

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.