“Biz insanımızın refah seviyesini yükseltmek istiyoruz”

Çalık, Kocaeli'yi 15 yıldır hem dinlediklerini hem de yapmaları gereken icraatları layıkıyla yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

AK Parti'nin kurulduğundan beri her seçiminde alnı ak, yüzü ak şekilde çıkmasına vesile olan Kocaeli'ye teşekkür ettiğini belirten Çalık, kentin sanayisi ve insan kaynağıyla Türkiye'nin örnek illerinden biri olduğunu kaydetti.

Çalık, gerek sanayi sektöründeki üretim ve katma değerle gerekse bu sektörde çalışan insan açısından Kocaeli'nin sadece Türkiye için değil dünya için de örnek bir şehir olduğunu aktardı. 

"Engelli bakımı için ayırdığımız bütçe tam 5 katrilyon"

Engelliler ve yaşlılar için büyük hizmetler yaptıklarını vurgulayan Çalık, "Türkiye'de yaklaşık 521 bin evde bakım hastamız, engellimiz ve yaşlımız var. Sadece engelli bakımı için ayırdığımız bütçe tam 5 katrilyon. Biz insanımızın refah seviyesini yükseltmek istiyoruz. Toplumun yarısı kadın ve kadınlarımızla ilgili yaptığımız çalışmalar çok yüz ağartıcı. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum ve onların kıymetli eşleri, aileleri oluştururken sunmuş oldukları katkıyı çok önemsiyoruz." ifadesini kullandı. 

"Sosyal Politikalarda Gönül Adımları" toplantılarını başlatırken AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede, tüm Türkiye'ye gönül adımları atmak istediklerine değinen Çalık, "Partimiz kurulduğunda, 14 Ağustos 2001 yılında ilk olarak milletimiz bize gönül kapılarını açmıştı ve biz o gönüllerdeki yerimizi perçinlemek ve geliştirmek adına 15 yıldır hizmet ediyoruz. Bu süre içinde her alanda çok önemli hizmetler yaptık. Ulaşımdan sağlığa, sosyal politikalar ve sosyal güvenliğe kadar attığımız her adım, her politikada insanı ön plana aldık. AK Parti'nin kuruluşunda, hamurunda milletimize olan hizmet sevdamız vardır." diye konuştu.

Çalık, Kocaeli'nin sorunlarının ve uyguladıkları sosyal politikaların kentteki yansımalarının neler olduğunu, mevcut durumu ve sunulacak önerileri öğrenmek amacıyla toplantı düzenlediklerini anlattı.

Kocaeli'de dün raportörlerin bir gündem raporu oluşturduğunu söyleyen Çalık, "Çalışmamız üç ayaktan oluşuyor. Bir gözlem raporu hazırlıyoruz. İkincisi masalarınızda anket formları var. Onları doldurmanızı istirham ediyoruz. Üçüncüsü de siz masalarda konuşacaksınız, moderatörlerimiz dinleyecek ve not alacaktır. Sonuçta çıkan raporlarımızın tamamını Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza arz edeceğiz. Yapılacak çalışmalar konusunda da hep birlikte bunun takipçisi olacağız." dedi. 

Anaokulundan üniversiteye ve akademik kariyere kadar eğitimle ilgili söylenecek tüm sözlerin de toplantıda konuşulacağını ifade eden Çalık, şunları kaydetti:

"Biz en büyük bütçeyi eğitime ayırdık ama varsa aksayan taraflarımız dinleyelim istiyoruz. Sağlık konusuna da çok önem verdik, çok büyük yatırımlar ve hizmetler yaptık. Sosyal yardım, yoksulluk, istihdam ve sosyal politikalarımızın neler olduğunu ve aksayan taraflarımızı da burada konuşacağız. Bizim işimiz laf değil. Biz icraatlarımızla konuştuk 15 yıldır. Bundan sonra da aynı şekilde icraatlarımızla konuşalım istiyoruz. Sosyal politikalardaki en önemli hedefimiz, 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesi çerçevesinde çalışmaktır." 

Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti. 

Toplantıya Çalık'ın yanı sıra TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AKParti Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman ile sosyal politikalar konusunda faaliyette bulunan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

join us icon
SEN DE ARAMIZA KATIL Gücümüze Güç Katalım.
Yükleniyor...